سازه فلزی

اسکلت فلزی
اسکلت فلزی
می 31, 2020
طراحی سوله
طراحی سوله
ژوئن 2, 2020
سازه فلزی

سازه فلزی همان طور که از نامش پیداست سازه ای است که مهم ترین عنصر تشکیل دهنده ی آن فلز و در واقع فولاد می باشد. این روز ها استفاده از سازه فلزی برای ساختمان سازی بسیار مرسوم شده است. چرا که سازه فلزی نسبت به سازه بتنی مزایای بسیار زیادی دارد. سبک بودن ، ، مقاومت بالا ، مقرون به صرفه بودن و اجرای سریع برخی از مزایای سازه فلزی می باشد.

شرکت رهنما سازه فولاد صنعتی با بیش از سال ها تجربه در ساخت سازه فلزی ، این سازه ها را به دو روش سازه فلزی پیچ  مهره ای و سازه فلزی جوشی تولید می کند و بیش از 500 پروژه موفق در این زمینه داشته است.

تفاوت سازه فلزی و بتنی

همان طور که گفتیم سازه فلزی از فولاد ساخته می شود در حالی که سازه بتنی توسط بتن اجرا می گرد. این مهم ترین تفاوت سازه فلزی و بتنی می باشد. در زیر به بعضی تفاوت های دیگر سازه فلزی و بتنی اشاره می کنیم :

  • مقاومت سازه فلزی از سازه بتنی در برابر زلزله و آسیب های دیگر بیشتر است.
  • فضای مرده و اشغال شده در سازه بتنی بیشتر ایجاد می شود.
  • سازه فلزی به راحتی شکل می پذیرد در حالی که سازه بتنی شکننده است.
  • سازه فلزی سریع تر از سازه بتنی ساخته و اجرا می شود.
  • دوام سازه فلزی بسیار بیشتر از سازه بتنی می باشد.
  • سازه فلزی در هنگام آتش سوزی مقاومت بیشتر در مقایسه با سازه بتنی از خود نشان می دهد.

طراحی سازه فلزی

طراحی سازه فلزی با توجه به عوامل مختلفی انجام می گردد. از جمله این عوامل در طراحی سازه فلزی نوع مقطع ، روش ساخت ، محل اجرای سازه ، روش بهره برداری ، فواصل تکیه گاهی ، نوع مهاربندی و … هستند. یکی از مهم ترین عوامل در طراحی سازه فلزی توجه به مصالح و دستگاه هاست. طراحی سازه فلزی با استفاده از نرم افزارهای مختص خود انجام شده و نیاز به مهارت و صرف وقت کافی دارد.

در واقع می توان گفت منظور از طراحی سازه فلزی تعیین پیکربندی ، ابعاد و مشخصات قطعات آن است.

سازه فلزی

ساخت سازه فلزی

این روزها ساخت سازه فلزی جای خود را به سازه بتنی داده و این امر به دلیل مزیت های فراوان سازه فلزی نسبت به سازه بتنی می باشد. ساخت سازه فلزی همانند سازه بتنی می تواند در انواع ساخت و سازها و سختمان سازی به کار برده شود و هیچ گونه محدودیتی در کاربرد سازه فلزی وجود ندارد.

همان طور که اشاره کردیم ساخت سازه فلزی در شرکت رهنما سازه فولاد صنعت به دو روش سازه فلزی جوشی و سازه فلزی پیچ و مهره ای امکانپذیر است.

اجرای سازه فلزی

پس از طراحی و ساخت سازه فلزی نوبت به اجرای سازه فلزی می رسد. اولین مرحله در اجرای سازه فلزی نیز بتن ریزی می باشد. پس از بتن ریزی نوبت به نصب ستون ها و تیرها می رسد. حال تیر ها و ستون ها با توجه به طراحی اولیه سازه فلزی  یا به وسیله جوشکاری به یکدیگر متصل می شوند و یا توسط پیچ و مهره. مرحله آخر در اجرای سازه فلزی نیز نصب بادبند است. بادبند مقاومت سازه فلزی را در برابر نیروهای خارجی مانند باد ، طوفان ، زلزله و … افزایش می دهد.

ساخت سازه فلزی شیراز ، ساخت سازه فلزی در شیراز ، سازه فلزی شیراز ، سازه فلزی در شیراز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 20 =